Chociaż biuro prokuratora Caltagirone rozpoczęło śledztwo, Włoska Agencja Leków zachowała ostrożność i zawiesiła stosowanie podejrzanej partii szczepionki do czasu weryfikacji doniesienia. Agencja stwierdziła, że jest „"bardzo mało prawdopodobne”, że śmierć dziecka ma związek z podaniem szczepionki przeciwko meningokokom typu C, „która daje bardzo mało działań niepożądanych”.
Dziecko miało 18 miesięcy, kiedy umarło w Palagonii, w prowincji Katania, trzy dni po poddaniu się szczepieniu przeciwko przeciwko zapaleniu opon mózgowych wywołanemu meningokokami typu C (Neisseria meningitidis). Hipotezę związku między profilaktycznym szczpieniem a śmiercią ma zbadać prokuratura Caltagirone:
„Szczepionka została podana trzy dni temu i wydaje mi się, że idealny stan zachowania ułatwi ustalenia” – mówi Giuseppe Verzera, prokurator Republiki Caltagirone, który dodaje: „Autopsja pozwoli ustalić, czy rzeczywiście istnieje związek przyczynowo-skutkowy między śmiercią dziecka a szczepieniem”.
Bezpośrednio po wydaniu wiadomości Okręgowa Agencja Sanitarna zainicjowała kontrolę i „w bardzo ostrożny sposób” zawiesiła stosowanie serii ww. szczepionki w całej prowincji. Poinformowała też włoską Agencję ds. Leków o dalszych badaniach i dochodzeniu. Sceptycznie nastawiony do hipotezy związku przyczynowego jest dyrektor Departamentu Chorób Zakaźnych Instytutu Zdrowia, Gianni Rezza:
– „To bardzo mało prawdopodobne – wyjaśnił Rezza – że śmierć dziecka można przypisać szczepieniu, które nie ma „tak poważnych negatywnych skutków ubcznych, by doprowadzić do śmierci”.
Zdaniem eksperta, szczepionka przeciwko meningokokom typu C jest jedną z najmniej szkodliwych, ponieważ pochodzi po prostu z oczyszczonego białka, a nie z komórek bakteryjnych.
Sprawę, która ponownie rozpoczyna kontrowersje na temat rzekomego ryzyka związanego z podawaniem szczepionek, zbadać ma Komenda Karabinierów Województwa Katanii oraz wydział medycyny wojskowej stolicy Sycylii, w ścisłej współpracy Agencją ds. Leków.
Biuro Prokuratory Caltagirone pozyskało wszystkie dokumenty związane z śmiercią dziecka, zarówno związane z przechowywaniem szczepionki, jak i objawami, jakie pojawiły się po podaniu preparatu.
Źródło:
http://www.ilfattoquotidiano.it